Frie nyheder med support

jklmDet er Frie Skolers Ledere selv, der står i spidsen for den nye hjemmeside og nyhedsbrevet. Men i kulissen står Jesper og Lars, to freelancejournalister fra KommunikerBedre.dk i Filmbyen i Aarhus.

Frie Skolers Ledere har lavet en aftale med de to om at skrive en nyheder og nogle notitser hver måned og om at læse journalistisk korrektur på nogle af de nyheder, foreningen selv laver.

Derudover redigerer og udsender de et nyhedsbrev om måneden – og giver support til foreningens egne opdateringer på web og Facebook og ekstraordinære nyhedsbreve.

Det er os KommunikerBedre.dk, der har designet den nye hjemmeside og nyhedsbrevet og omlagt indholdet fra den gamle.

 

Hvem er de så?
Jesper Kjems er 40 år, har to børn i de små klasser i en folkeskole i Aarhus midtby. I sommer begyndte han på en Kandidat i IT-didaktisk design på Center for Undervisningsudvikling og Digitale Medier på Aarhus Universitet. Han kan klatre på vægge– og synger i bandet Danske Hits Baby.

Lars Møller, 57 år, med en søn på 23, der læser medievidenskab. Han har tidligere været i bestyrelsen for Samsøgades Skole i Aarhus og roder sig i det hele taget let ind i aktivisme. Er formand for den lille NGO Gambia Media Support og generalinspektør i John Cleese Society of Århus & Omegn.

To gange om ugen spiller de to fodbold i Skovbakken Brydeklubs fodboldhold – hvor ældstemand sætter lige hold, og man ikke tæller målene, og hvor man dømmer ”Snørrebånd”, så snart et bånd rører gulvet.

Ja, ja, men hvad laver de?
Jesper Kjems og Lars Møller lever af at kommunikere.  De har i mange år skrevet artikler om pædagogik og skoleforhold til fagblade som Folkeskolen og Frie Skoler – og om alt mulig andet til andre fagblade.

De laver pr og kommunikation for ret forskellige kunder, fra foreninger og filmselskaber til en folkeskole i Læssøegade i Aarhus.

Men først og fremmest så underviser de i at kommunikere. De underviser for eksempel på

  • den journalistiske efteruddannelse – blandt andet i at undervise, skrive reportage og historiske features.
  • Future Company – for eksempel i sociale medier, Dreamweaver og WordPress, som www.dk er lavet i.
  • Folkeuniversitetet – i blandt andet humor og kommunikation, kreative fortælletekniker og slægtsfortællinger
  • sociale bosteder og centre i at dokumentere effektivt, letlæst og brugbart
  • presseinstitutter og universiteter rundt om i de varme lande og nye demokratier i journalistik, pædagogik og curriculum udvikling
  • i virksomheder og offentlige kontorer i at skrive, så kunder og borgere kan forstå det

Sådan kommer du i kontakt med dem
Se mere på www.kommunikerbedre.dk.
Og www.larsmoller.dk.
Og www.linkedin.com/in/jesperkjems.

Kontakt Jesper på mail@jesperkjems.dk og 6133 1033

Kontakt Lars på lars@larsmoller.dk og 2161 7470