Lederkonference: Formanden fik input fra medlemmerne

Medlemmerne gav input til foreningens kommunikation og forholdet til FSL. Her er Rud Nielsens kommentarer til medlemmernes spørgsmål på generalforsamlingen.

“Skoleforeningerne er rigtig gode til at kommunikere om mange emner på de frie skolers område, så hvad er det egentlig, Frie Skolers Ledere skal kommunikere?  Vi er gode til at lede skoler, men vi skal have nogle professionelle, der kan hjælpe os med kommunikation – det blev også sagt af flere.”

Rud Nielsen pointerede, at det er vigtigt, hvad foreningen skal forholde sig til:

“For mig er det ministerielle udmeldinger og høringsforslag, vi har brug for at kommunikere. Vi skal kommunikere noget, der har indflydelse på ledernes arbejdsmiljø og lønforhold. Og den dag, vores lederes skole bliver trængt f.eks. i en 10. klasses debat, så skal vi være klar til at kunne kommunikere det.”

I forhold til den manglende dialog med FSL, var formanden både tilfreds og det modsatte:

“Der kom en ganske klar markering af, at de er lærerforening, og vi er lederforening. Der er mange ønsker om at normalisere samarbejdet ud fra en gensidig forståelse af de to foreningers roller. Vi tager os af ledernes forhold og lærerne af lærersiden.. Og om de to ting kan spille sammen, ja det er bestyrelsens opgave at få løst”

“Sagen står der, at FSL mener, at bolden er på vores banehalvdel, så vil vi gerne sparke til den – det synes vi, at vi havde gjort en gang, men gør det gerne igen. Vi vil gerne have et ordentligt samarbejde omkring de her ting, men vi håber så til gengæld, at FSL vil forholde sig til vores udmeldinger om, at lederafdelingen er vores, og lærerafdelingen er deres,” sagde Rud Nielsen.

Han kunne også konstatere, at det har FSL indtil videre ikke svaret på.