Sommerhilsen fra formanden

Kære medlemmer

Nu nærmer vi os med hastige skridt en lang, velfortjent og forhåbentlig afslappende sommerferie. Jeg tror, at jeg på manges vegne også kan kalde den en tiltrængt ferie oven på et meget turbulent forår. Et forår som skrives ind i historiebøgerne, og som på mange måder har vendt op og ned på vores hele hverdag. Nye vaner og rutiner er opstået og forandringer i hobetal har sneget sig ind i vores daglig på godt og ondt.

Corona-krisen som i den daglig tale kaldes, har haft stor indflydelse på jeres arbejdsliv. Jeres arbejdstider har ændret sig. Primetime på skolen og ulvetimen i familien har forskubbet sig. Familie- og arbejdslivet har for mange i en periode være smeltet mere sammen end tidligere. Hjemmearbejdsdage og virtuelle møder har for alvor set dagens lys i skoleverdenen. Sene udmeldinger fra ministeriet har ofte betydet, at møder er blevet afholdt sidst på dagen eller om aftenen. Udmeldinger på TV om genåbning og nye retningslinjer, har gjort jeres telefon rødglødende på helt andre tidspunkter, end I er vant til. Kort sagt har I måtte tilpasse jer den virkelighed og de præmisser som er fuldt i kølvandet på corona-krisen.

Desværre ved ingen hvor længe Covid-19 vil fortsætte med definere rammerne for både jeres privat- og arbejdsliv. Hele arbejdet med retningslinjer og udfordringerne omkring Covid-19 har skabt en god dialog for os ind i ministeriet, hvilket har været tiltrængt. Det har været rart at mærke, hvordan der er blevet lyttet til vores input.

I sidste uge kom de længere ventede retningslinjer med de sundhedsfaglige anbefalinger på Børne- og undervisningsministeriets område gældende pr. 1 august. Med disse i hånden er de fleste af jer i fuld gang med at tilpasse jeres skolers aktiviteter til retningslinjerne. Hvilke aktiviteter kan I lighed med tidligere år gennemføres og hvad skal retænkes, så retningslinjerne overholdes. Endnu engang kalder dette på ledelse, når der skal vurderes, hvordan jeres skoler vil kunne drives bedst muligt, så de dels lever op til de faglige krav, men også vil kunne tilbyde de sociale aktiviteter i en Corona-venlig udgave, som netop kendetegner din skole.

Forberedelserne til OK21 startede så småt før Corona ramte landet, men som så meget andet, der lukkede ned og blev sat på pause i dette forår, er der heller ikke her sket så meget på denne her front. Lige nu er der usikkerhed omkring processen frem til OK21.

En ting er dog helt sikker. Vi arbejder benhårdt på at få bemyndigelsesskrivelsen gjort til en del af overenskomsten, da vi ikke ser det som en rimelig og holdbar løsning, at op til 25 procent af øverste leders løn ligger udenfor overenskomsten, og skal forhandles hjem i form af tillæg hvert år, og som ovenikøbet udbetales bagudrettet efter periodens udløb.

Som fagforening ligger det os meget på sinde, at vores medlemmer trives i deres job. Derfor har vi i foråret iværksat gratis coaching til nye ledere. Dette har vi blandt andet gjort for at sikre, at nye ledere i den frie skoleverden kommer godt fra start i deres nye job. Vi ved, at som ny leder har man ofte ikke så mange kolleger at vende leverlivets udfordringer med. Der kan være mange problemstillinger, hvor det kan være rart at disse drøftes med et menneske, som ikke er tæt på skolen og dig, så går du med en udfordring, som du ikke ved, hvordan du skal tackle, eller hvem du skal drøfte den med, så kunne et par coachingsamtaler, måske være noget for dig.

Læs mere om tilbuddet på vores hjemmeside: https://frieskolersledere.dk/gratis-coaching-til-nye-ledere/

Som fagforening er vi bredt repræsenteret af medlemmer. Vi har medlemmer fra både store og små skoler og forskellige skoletyper. Medlemmer som indgår i ledelsesteam af varierende størrelser, men der er også en del medlemmer, som er det, vi kalder ”alene leder”. Ledere på mindre skoler, hvor der kun er én leder – nemlig skolelederen/forstanderen. Disse ledere har ikke nødvendigvis altid nogle at sparre med i dagligdagen. De er alene, dog med en bestyrelse, om at lede og drive skole og opgaverne ofte mange, komplekse og uforudsigelige. Disse ledere vil vi gerne støtte ekstra godt om. Derfor har vi besluttet at udvide vores gratis coaching til den gruppe af ledere, som ikke har et ledelsesteam at dele stort og småt med.

Desuden vil vi gerne gøre et forsøge på at oprette et netværk for ”alene ledere”, således at jer der sidder på skoler uden ledelsesteam, kan drøfte problemstillinger som relaterer sig til netop den hverdag og de udfordringer, der er forbundet med at være eneste leder på skolen.

Har du lyst til at deltage i sådan et netværk, så vil vi meget gerne høre fra dig. Send en mail til rm@fsleder.dk , så vil vi forsøge at skyde gang i projektet.

Jeg vil gerne minde dig om, at vores lederkonference er flyttet til efteråret – helt præcis fra onsdag den 30. september til fredag den 2. oktober, så har du endnu ikke fået tilmeldt dig, kan det nås endnu. Det bliver et brag en af konference. Gode foredragsholdere, hyggeligt samvær med kolleger og eminent forplejning. Vi glæder os til at dele oplevelsen med dig.

Sidst men ikke mindst vil jeg minde jer nye ledere om, at vi igen i år afholder introdage for nye ledere i efteråret. Er du ny eller forholdsvis ny leder, og har du tid og lyst til at bruge en dag sammen med andre i samme situation som dig, så tilmeld dig introdagen.

Inden vi får set os om, er det august og tid til at starte op igen og som altid, har vi som ledere en forpligtigelse til at gå foran, så jeg vil til slut ønske dig en rigtig god sommerferie. Jeg ved fra mig selv, at den er kærkommen, så husk at få tanket energidepoterne op. Nyd hver eneste dag og forsøg at lægge arbejdstankerne på hylden for en stund.

God sommer

Brian Olsgaard Bastiansen